Image module

DÜNYA YENİ TEKNOLOJİLİ 70J IPL LAZER KULLANIYOR, ARTIK TÜRKİYEDE

70J ENERJİLİ  IPL LAZER

Multi Sistem Soğutma 4 (SR+HR+VR+PR)

H-PLUS teknolojisi ile nanosaniyelik ışık çıkışı etkisiyle enerjiyi özel tasarlanmış kristal ve VRM ışın kalitesiyle birleştiğinde her atımda benzersiz sonuçlar sunar.İstenmeyen tüylerin yok edilmesinde temel prensip tüye rengini veren melanin pigmenti ile ıpl ışığının etkileşimidir.

Melanin pigmenti üzerine düşen Ipl ışınını abzorbe eder, absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrib eder.Dolayısıyla ıpl ışın enerjisinin melanin pigmentine hangi oranda etkili olursa sonuca da o oranda etki eder.Bu nedenle 70j enerjili H-PLUS teknolojili Ipl ile mükemmel tüy yok etme sistemi ve multi sistem soğutma sayesinde açık tenden koyu tene tüm cilt tipine uygundur. Vücudun herhangi bir yerinde yanık reaksiyonu ve kızarıklık gibi yan etkileri olmadığından güvenli tedavi sağlar.

Yoğun atımlı beyaz ışık enerjisi ile etkin dermatolojik tedaviler sunan yeni jenerasyon IPL cihazıdır. Büyük uygulama başlığı (1X5 cm ) sayesinde uygulamaların hızlı ve etkili olmasını sağlarken, ekipman sarf malzeme (lamba ve başlık gibi ) maliyetlerini azaltmaktadır .2 uygulama başlığı ile fotoepilasyon ve fotorejuvenasyon uygulamalarına olanak sağlar. Cihaz gücünün yüksekliği (70 joule/cm2) uygulamaların etkin ve sonuçların istenilen düzeyde olmasını sağlar. Ekipman sarf malzemelerinin fiyat uygunluğu, kliniklerin sarf maliyetlerini ve rekabet gücünü artıracaktır.

E-Light Cihazları IPL(Yoğun atımlı beyaz ışık) teknolojisi ile RF (Radyofrekans) enerjisinin birlikte kullanıldığı son jenerasyon dermatolojik cihazlardır. 2 ayrı enerjinin aynı başlıkta bulunması, uygulamalarda cilde uygulanan enerjinin daha yüksek olmasını ve dolayısıyla uygulamaların daha etkin olmasını sağlayacaktır. 2 farklı enerji aynı anda cilde uygulanarak hedef dokuda ( kıl follikülü, leke, kollojen) istenilen etkiyi sağlaması amaçlanır. IPL cihazlarına göre ikinci enerji çeşidinin aynı anda cilde uygulanması uygulama alanlarında etkin tedavi sonuçları sağlamaktadır. Kullanılan RF enerjisinin bilinen cihazlar gibi melanin (renk) dokularında seçici olmaması, diğer sistemlerin yetersiz kaldığı epilasyon uygulamalarında (ince, sarı, gri, tüyler gibi) başarıyı artırmaktadır. Büyük uygulama başlığı (1X5 cm ) sayesinde uygulamaların hızlı ve etkili olmasını sağlarken, ekipman sarf malzeme (lamba, başlık gibi) maliyetlerini azaltmaktadır.

IPL (Intense Pulse Light) yoğun atımlı ışık teknolojileri ile çok yönlü dermatolojik uygulama yapılabilmektedir. IPL ışık enerjisi etkin kullanımı sayesinde kalıcı epilasyon (hair removal) uygulamaları ve  fotorejuvenasyon (ışıkla gençleştirme) uygulamaları başarı ile sürdürülebilir. Epilasyon için kıl follikülünün 70 derecenin altında ısıtılarak yok edilmesi amaçlanır, bu amaçla melanin maddesine etkili 650-750 nm filtreler ile ışık enerjisi kıl folikülü hedeflenir. Uygun dalgaboyu ve uygun enerji düzeyindeki ışık enerjisi kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşerek follikülde kalıcı olarak hasar bırakır. Ayrıca diğer lazer cihazlarının etkilerinin sınırlı olduğu kimi cilt ve kıl tiplerinde de IPL ışık enerjisi kullanımı ile başarılı sonuçlara ulaşılabilmektedir. Fotorejuvenasyon başlığı ile 500-700nm filtreler ile ciltteki pigment (güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, dövme silinmesi…) uygulamaları yapılır, lekenin içerdiği melanin pigmenti hedeflenerek, ışık enerjisi ile parçalanarak yok edilir. Ciltte kırmızı görünüm oluşturan ince kılcal damar genişlemeleri kan damarlarının hedeflenmesi ile tedavi edilir ve ciltte homojen görünüm sağlanır. Ayrıca istenmeyen dövmelerin silinmesi uygulamalarında rejuvenasyon başlığı kullanılmaktadır.Yaşla birlikte cilt altı kolojen dokusun yapısının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan sarkma ve kırışıklıklar fotorejuvenasyon başlığıtedavisi yapılır. Işıkla gençleştirme uygulamaları (Photorejuvenation)  leke, ince damar genişlemeleri, cilt altı kolojen dokusunda remodeling (yeniden yapılanma) uygulamaları yapılabilmektedir.

  1. Cihazın gücü ( aynı zamanda cm2 başına düşen enerji miktarı): Bu parametre cihazın uygulamalardaki etkinliğini belirler. Güçlü olan cihazlar her atışta cm2 başına daha yüksek ışık enerjisi vererek yapılan uygulamanın etkin olmasını sonucunun iyi olmasını sağlar. Etkili epilasyon yapabilmek için kıl follikülünü 70 dereceye çıkartacak enerjinin cilt altına uygulanması gerekir. Cihazların her atışta uygulanan enerji miktarını ölçen aletlere “powermetre” denir.
  2. Başlık spot büyüklüğü: Bu büyüklük uygulama hızını belirler, başlık ne kadar büyükse her atışta uygulama alanı o derece büyük olacak ve daha hızlı uygulama zamanı olacaktır, aynı zamanda uygulamada harcanan atış sayısı daha az olacağı için cihaz lamba ömrü ve sarf malzemesi daha az olacaktır. Başlık spot büyüklüğünü değerlendirirken cm2 başına düşen enerji miktarının azalmamasına dikkat edilmelidir.
  3. Soğutma sistemi: 2 türlü soğutma sisteminden bahsedilebilinir. İlki; cihaz soğutma sistemi ki bu mutlaka su ile soğutmalı olmalıdır, bazı eski model cihazlarda hava soğutma sistemi kullanılmaktaydı, hava soğutma IPL cihazlarında yeterli olmamakta ve çalışmaların kesintiye uğramasına sebebiyet vermektedir. İkinci ise Kontakt cilt soğutma sistemi; uygulama başlığının soğutma özelliğinin olması uygulamanın hasta açısından daha konforlu olmasını sağlayacak, bunun yanında uygulamalarda istenmeyen cilt yanıklarının oluşmasını önleyecektir.
  4. Uygulama parametrelerinin değiştirilebilir olması; bazı cihazlar kullanıcı inisiyatifinde olmayıp hazır parametreler ile kullanıma izin vermektedir. :Bu tür cihazlarda uygulamalar güvenli olmanın yanında kullanıcı parametreleri değiştirememektedir. Cihazın parametrelerinin değiştirmeye izin vermesi, deneyimle birlikte cihazın parametrelerini değiştirerek hasta için en uygun parametrelerin seçilmesi dolayısıyla en etkin uygulamalar ile iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki; cilt tipi aynı olan iki hastanın kıl yapıları, kalınlıkları, sıklıkları değişik olabilmekte ve bu özelliklere göre parametre seçilmemesi halinde sonuçlar istenilen gibi olmamaktadır. Ayrıca parametrelerin seçiminin olması atış sürelerinin değiştirilmesi ile cildin istenmeyen yanıklardan korunması içinde oldukça önemlidir.
  5. Cihaz eğer estetisyen kontrolünde kullanılacaksa kanuni olarak ‘’Estetisyenlerin Kullanabilecekleri Cihazlar Yönetmeliği‘’ne uygun olması gerekmektedir.Doktor kullanımında olan cihazların da gerekli sertifikasyonları taşıması gerekmektedir.( CE gibi.)